Biztosan hallottátok a botrányt a 2009.-es Év természetfotósa versenyről, amelyben az első helyezést egy farkasos kép készítője nyerte el. Ha nem, akkor itt többet is megtudhattok róla!
Olvassunk egy rövid cikket:
Amikor José Luis Rodríguez rádöbbent, hogy élete képét készítette el, szinte képtelen volt elhinni. Az ibériai félszigeten élő farkasokat az ember mindig is pusztította, mert veszélyt jelentett a háziállatokra. Igaz, egyetlen egyszer sem jegyezték fel, hogy a farkasok emberre támadtak volna. Spanyolországban manapság mintegy 1-2 ezer ibériai farkas, a szürke farkas egyik alfaja él északon, néhány apró, elszigetelt populáció délen. José Luis reményei szerint képe, amely "a farkas különleges mozgékonyságát és erejét tárja elénk" abban segíthet, hogy a spanyolok büszkén gondoljanak erre az emblematikus fajra, amely hazájuk földjén él.
Igen ám, de kiderült:
Csalt a 2009. év természetfotósa!
Egy újabb cikk:
Megfosztották első helyezésétől a szervezők az Év természetfotósa verseny legutóbbi nyertesét, mert a képén megörökített ugró farkasról kiderült, hogy idomított állat volt. A nagy tekintélyű verseny bírái a lefolytatott vizsgálat után döntöttek úgy, hogy a spanyol José Luis Rodrigueztől visszavonják a díjat. A londoni Természettudományi Múzeum és a BBC Wildlife magazin által közösen kiírt éves fotópályázatra benyújtott mű egy farkast ábrázol, amely éppen egy fakerítés felett ugrik át. A szakértői zsűri 43 ezer beérkezett fotó közül nyilvánította győztesnek Rodriguez munkáját. A képhez mellékelt leírásban az szerepel, hogy a spanyol fotós "hetekig állt lesben" egy használaton kívüli karám mellett várva, hogy az általa kihelyezett csalira - egy jókora húsdarabra - a környéken kószáló farkas rátaláljon. Rodriguez azt a pillanatot kapta le, amikor a farkas a karám kerítését elegáns mozdulattal átugorva végre rávetette magát a csalihúsra.
Az októberi eredményhirdetés után megkérdőjelezték a fotó hitelességét. Louise Emerson, a verseny szóvivője szerdán elmondta, hogy a zsűri vizsgálódása után arra a következtetésre jutott, hogy a farkas valószínűleg "állatmodell, melyet fényképészeti célokra lehet bérelni". Emerson közölte, Rodriguez tagadja, hogy modellfarkast használt volna.
A verseny szabályai szerint a fogságban tartott állatok szerepeltetését be kell jelenteniük a fotósoknak.
És íme, "A mesekönyvek farkasa":
Az én véleményem pedig a következő:
Nekem tetszik ez a fotó, nem csak azért, mert farkasos, hanem mert lássuk be, tényleg nehéz egy állatot ilyen pozícióban lekapni, és nézzük meg, milyen szép, tiszta a kép. Még ha valóban idomított farkast is használt, akkor is tehetséges fotósra vall ez a fénykép. Legalábbis szerintem... Azt mondta, hogy hetekig állt lesben a kép miatt... Nos, én a hazugságot nagyon nem bírom, de még ha ez nem is igaz, akkor egy fotóversenynél nem a végeredmény a fontos? Az miért számít, hogy ki mennyi időt fektetett bele? Mindegy, én nem értek ehhez... Azt nem értem, hogyha valóban idomított volt a farkas, akkor miért nem az ennek megfelelő kategóriában indította a képet Rodriguez? Hiszen szerintem nyerhetett volna. Sajnálom, hogy visszavették tőle a díjat, mert tényleg szép kép, és szerintem egy kicsivel jobb benyomást kelthetett volna az emberekben a farkasokról, ha valóban egy farkasos kép nyeri ezt az ismert versenyt.
Saját ötlet, saját vélemény, kérlek
NE LOPJ!
Köszönöm.
© linwolf.gportal.hu
|