>>Főmenü Minden, ami az oldallal kapcsolatos >>A farkas Néhány alap információ, amiket tudni érdemes >>Vérfarkas Ha szeretnél róluk többet megtudni >>Érdekességek Cikkek, sztorik, amik érdekelhetnek >>Állatvédelem Ami mindenképp figyelmet érdemel! >>Extrák Egy kis szórakozás, persze farkasokkal :) >>Letöltések Töltögess kedvedre farkasos dolgokat!:) >>A szerk. Személyes részleg, a saját dolgaim vannak itt
Rengeteg munka van az oldalban, saját írásaimra fenntartom a szerzői jogot, minden más pedig forrásmegjelöléssel kerül fel! Az ötletek másolását is mellőzzük, kérlek...
Adatok
Szerkesztő: Lin Design by: Lin Téma: farkasok, állatvédelem Az oldalért köszönet:Mia Nyitás: 2009.03.04. (lapunk.hu-n) Zárás: 2010.11.04. Ajánlott böngésző: Mozilla Firefox
Csak színvonalas, tartalmas oldalakkal cserélek, az elitek még nagyobb mércét ütnek meg. Nyugodtan jelentkezz akár elitbe, akár affiba, de ne sértődj meg, ha nem kerülsz ki!:/ >>Bővebben<<
V.A.J.
Jelenleg nem veszek részt versenyeken.
Hirdetés
Ha szeretnél hirdetni, küldj nekem e-mailt a linwolf@citromail.hu címre, vagy írj itt az oldalon, és kiteszem a hirdetésed! Csak állatokkal kapcsolatos hirdetéseket teszek ki (pl. elveszett, talált, örökbefogadható állatok stb.). Teljesen ingyen, tehát nem kell cserébe engem reklámoznod vagy kreditet fizetned.
Alfajok
A farkas alfajainak pontos száma ma sem tisztázott. Különösen az amerikai kutatók szorgoskodtak minél több alfaj megkülönböztetésében. A vélt és valós alfajok:
Amerikai alfajok:
Canis lupus alces - Kenai-félszigeti farkas
Már kihalt nagyméretű alaszkai alfaj.
Canis lupus arctos - Melville szigeti farkas, sarki farkas
Csak az alaszkai Melville és Ellemsere közötti szigeteken él. Akár 80 kg is lehet, színe fehér. A legkésőbb, 3 évesen válik ivaréretté. Átlagosan 2-3 kölyke születik. Habár nagyvadakat is elejt, elsősorban kisebb rágcsálókkal táplálkozik.
Canis lupus baileyi - Mexikói farkas
A legkisebb amerikai farkas, tömege 27-41 kg. A hajdan Arizonában és Új-Mexikóban is élő állat ma már csak Sierra Madre-ban és környékén él. Sötét színűek, és ők rendelkeznek a legnagyobb sörénnyel. 1960-ban lőtték le az utolsó vadon élő egyedét. A manapság természetes körülmények között élő mexikói farkasok a 90-es években indult visszatelepítési program eredményeként foglalhatták el őseik földjét.
Canis lupus beothucus - Új-foundlandi farkas
Kihalt. Gyakran szinte teljesen fehér volt.
Canis lupus bernardi - Banks-szigeti farkas
Fehér színű bundával rendelkező farkas, a hátán lévő szőr végén fekete foltokkal.
Canis lupus columbianus - Brit-kolumbiai farkas
Az egyik legnagyobb farkasalfaj, akár 70 kg is lehet. Fekete és szürke színűek.
Canis lupus crassodon - Vancouver szigeti farkas
Közepes termetű, szürkés-fekete színű alfaj.
Canis lupus fuscus - Kaszkád-hegységi farkas
Az egyetlen barna színárnyalatú farkas. Közepes termetű, feltehetően kihalt.
Canis lupus hudsonicus - Hudson-öböli farkas
Világos színű, közepes termetű farkas, télen majdnem fehér színű. Gyakran nevezik tundra farkasnak is. A rénszarvas csordákat követve vándorolnak az év folyamán.
Canis lupus griseoalbus - Manitoba farkas
Vitatott a létezése, sokan nem tartják külön alfajnak.
Canis lupus irremotus - Észak-sziklás-hegységi farkas
Közepes termetű, világos színű állat. Egykor hatalmas elterjedési területéről nagyrészt kipusztult, ma már csak Kanadában él.
Canis lupus labradorius - Labrador farkas
Sötétszürkétől a majdnem fehérig terjedhet a színe. Közepes termetű alfaj.
Canis lupus ligoni - Alexander-szigeti farkas
Kisebb méretű alfaj. Rövid szőre sötét színű, akár fekete is lehet.
Canis lupus lycaon - Keleti timber farkas
Egykor hatalmas területen elterjedt az Egyesült Államok keleti részén, délen egészen Floridáig. Változatos színűek.
Canis lupus mackenzii - Mackenzie tundra farkas
Közepes termetű farkas, színe a feketétől a fehérig változik. A Mackenzie folyó partján, és a Nagy Medve-tótól délre él.
Canis lupus manningi - Baffin szigeti tundra farkas
A legkisebb méretű sarki farkas.
Canis lupus mogollonensis - Mogollon-hegyi farkas
Kihalt. Hajdan Arizonától Új-Mexikóig élt. Alapszíne sötét volt, fehér foltokkal.
Canis lupus monstrabilis - Texasi szürke farkas
Kihalt. Texasban és Északkelet-Mexikóban élt. Kistermetű, sötét színű alfaj volt.
Canis lupus nubilus - Buffalo farkas
Hajdan Manitobától Texasig terjedő hatalmas, síksági területen élt. Közepes termetű, változatos színű farkas volt. Eddig azt hitték, hogy 1926-ban kipusztult, de a legújabb kutatások szerint Minnesotában, Wisconsinban és Michigan északi részén fennmaradt.
Canis lupus occidentalis - Mackenzie-völgyi farkas
A Mackenzie folyó felső területén él. A nagy termetű alfaj színe változatos, feketétől a majdnem tiszta fehérig.
Canis lupus orion - Grönlandi farkas
Valószínűleg kihalt. Egyes feltételezések szerint külön faj, de erre nincs bizonyíték. Mások szerint a sarki farkas (a C.l. arctos) Grönlandon élő populációja.
Canis lupus pambasileus - Belső-alaszkai farkas
Az egyik legnagyobb farkasalfaj A tundra kivételével Alaszka nagy részén megtalálható.
Canis lupus tundrarum - Alaszkai fehér farkas
Nagy méretű, fehér színű alfaj. Alaszka tundra régiójában él.
Canis lupus youngi - Dél-sziklás-hegységi farkas
Kihalt. Hajdan Nevada, Utah és Colorado államokban élt. Közepes méretű, világos színű farkasok voltak.
Szigeti farkas
Egy újonnan felfedezett alfaj, Alaszka déli részétől a Vancouver-szigetig található meg. Ez az alfaj a szürke farkasból önállósult, vöröses bundája van, és kiválóan alkalmazkodott a vizi életmódhoz. A szigetek közti utat úszva teszik meg, és mivel a területen csak kisebb testű szarvasok élnek, táplálékuk nagy részét a vízből szerzik. Halakat, fókákat és patra vetett bálnákat is elejtenek. A tudósok szerint egy új tengeri emlős megjelenesével állunk szemben.
_________
Eurázsiai alfajok:
Canis lupus albus - Tundra farkas
Finnországtól Kamcsatkáig terjedő tundra és erdős tundra régió lakója. Nagy termetű, hosszú szőrű, világos szőrű farkasok, nagyon hasonlók az alaszkai fehér farkasokhoz (C.l. tundrarum).
Canis lupus arabs - Arab farkas
Délkelet-Arábiában él. Kis méretű, sárga színű, rövid szőrű alfaj. Mindössze 18 kg, és 66 cm magas. A sivatagi életmódhoz való alkalmazkodást mutatja a viszonylag nagy méretű füle. Párban, vagy kisebb, 3-4 fős falkákban él. A legnagyobb veszélyt a helybeli kutyákkal való keveredés jelenti állományára.
Canis lupus campestris - Sztyeppi farkas
Kis méretű farkas, amely Közép-Ázsia végtelen sztyeppéin él. Rövid szőre szürke színű.
Canis lupus communis - Orosz farkas
Oroszország középső részén él.
Canis lupus cubanensis - Kaspi farkas
A Kaspi-tó és a Fekete-tenger közötti régió lakója.
Canis lupus deitanus - Spanyol farkas
Kipusztult. Spanyolországban élt.
Canis lupus hattai - Japán/Hokkaido farkas
Kihalt. Hokkaido szigeten élt. Canis lupus rex néven is ismert.
Canis lupus hodophilax - Hondo japán farkas
Kihalt. Hondo szigetén élt. Az utolsó egyedet 1905-ben ölték meg.
Canis lupus italicus - Olasz farkas
Olaszország területén él.
Canis lupus laniger - Tibeti farkas
Közepes termetű farkas, hosszú, világos szőrre. Tibetben, Délnyugat-Oroszországban, Kínában, Mandzsúriában és Mongóliában él. Canis lupus chanco néven is ismert.
Canis lupus lupaster - Egyiptomi farkas
Egyiptomban és Líbiában él.
Canis lupus lupus - Közönséges farkas
A közepes termetű, sötét szőrű alfaj egykor Európa szerte közönséges volt, ma már csak szigetszerű populációi találhatók meg. Magyarországon is ez az alfaj települ vissza.
Canis lupus minor - Nádi farkas
Angolul "osztrák-magyar farkas" néven említett rövid szőrű, vörhenyes színű, kis méretű alfaj lehetett a már kipusztult nádi farkas. A jelenleg elfogadott nézet szerint a rejtélyes állat nem más, mint az aranysakál. Ennek ellentmondanak a fajtáról szóló leírások, amelyek vizsla nagyságúnak említik, és azt, hogy állandó veszélyt jelentettek a háziállatokra.
Canis lupus pallipes - Indiai/iráni/ázsiai farkas
Irántól Indiáig élő, viszonylag kis méretű alfaj. Szőre rövid, bundája sűrű, barnás színű. A fülei viszonylag nagyok. A vadászat mellett a kutyákkal való keveredés jelenti a legnagyobb veszélyt állományára.Canis lupus desertorum néven is ismert.
Canis lupus signatus - Ibériai farkas
Észak-Spanyolországban élő, közepes termetű alfaj. Nyáron rövid, télen hosszabb szőrű.
_________
Egyéb alfajok:
Canis lupus dingo - Dingó
Feltehetően a házikutyából visszavadult fajta, mely a kutatók feltételezése szerint valamikor az emberek révén érkezett e földrészre, évezredek óta vadon él Ausztrália területén, de előfordul Délkelet-Ázsiában is.
_________
Alfaj vagy nem? A következő állatok nem a farkas alfajai. Amint az látható, a latin nevük sem Canis lupus, rendszertanilag nem tartoznak egy fajba. Az itt felsorolt fajokat gyakran farkasnak hiszik az emberek, de nem azok.:) Esetleg csak ők is a kutyafélék rendjébe tartoznak, vagy pedig a magyar nevükben szerepel valamiért a farkas szó.
Canis familiais - Kutya
A kutya (más néven eb) az egyetlen olyan állat, ami latin nevében megkapta a 'familiaris' (családhoz tartozó) jelzőt. Régen a farkas alfajának tartották, de a legújabb kutatások kimutatták a két faj közötti különbségeket, így ma már a kutyát a farkas háziasításával létrejött új fajnak, nem pedig az alfajának tekintjük.
Canis simensis - Etióp farkas
Abesszin farkas/sakál néven is ismert. Közepes méretű faj, a kutyafélék rendjébe tartozik, ugyanolyan fajt alkot, mint a farkasok.
Canis rufus - Vörös farkas
Közepes méretű farkas, főként rágcsálókkal táplálkozik. Szintén külön faj a kutyafélék rendjén belül.
Chrysocyon brachyurus - Sörényes farkas
Másik neve guara. Dél-Amerika síkságain, bozótos, füves, mocsaras területein élnek. Hosszú lábuk is a magas fűben való vadászathoz alkalmazkodott. Nagy termete ellenére kisebb gerinceseket, ízeltlábúakat, sőt növényeket is fogyaszt. Amint az a latin névből kiderül, semmi köze a farkasokhoz, csupán a magyar neve megtévesztő. Annyi a hasonlóság, hogy ez az állat is kutyaféle.
Canis indica - Indiai farkas
Az iráni farkasból önállósult faj.
Canis dirus - Óriásfarkas/Rettenetes vagy szörnyű farkas
Az utolsó jégkorszak végén halt ki. Az óriásfarkas volt a Földön valaha élt legnagyobb ismert kutyaféle. Neve kissé megtévesztő: nem volt sokkal nagyobb a ma élő rokonainál. Testtömege 63–91 kg között lehetett, hossza pedig átlagosan 2,1 méter volt. Hatalmas, agyarszerű fogai voltak.
Thylacinus cynocephalus - Erszényesfarkas
A már kihalt erszényes farkast tasmán tigris néven is ismerték. Új-Guineában, Ausztráliában és Tasmaniában élt. A legnagyobb testű erszényes ragadozó volt, falkában vadásztak kisebb kengurukra, erszényesekre és madarakra. Amint látjuk, a latin neve kicsit sem hasonlít a farkaséhoz. Még csak nem is tartozik a kutyafélék közé. Az erszényes ragadozók rendjébe, azon belül az erszényes-farkasfélék családjába tartozik.
Canis latrans - Prérifarkas
Amerikában él, Alaszkától Costa Ricáig találkozhatunk vele. Kisebb a farkasnál. Másik neve a kojot (coyote), ami egy indián elnevezés, jelentése: félvér. Azért kapta ezt a nevet, mert olyan, mintha a farkas és a róka keveréke lenne. Latin neve ugató kutyát jelent. Ezt a vadnyugati filmekből elhíresült hangja miatt érdemelte ki, aminek az az érdekessége, hogy úgy hat, mintha rengeteg farkas üvölte, holott csak néhány prérifarkas hangoskodik.:) A magyar név itt is megtévesztő, nem a farkas alfajáról van szó, hanem egy külön fajról.
Forrásom főként a bioport.hu és a wikipedia.hu volt, de rengeteget kiegészítettem, megfogalmaztam, és a legnagyobb munka az volt, hogy minden egyes alfajról képet keressek és töltsek fel, tehát arra kérlek, NE LOPJ!
Köszönöm.